sobota, 20 sierpnia 2011

II. ALEXANDER MCQUEEN

    Alexander McQueen ( Lee Alexander McQueen ) urodził się 17 marca 1969 roku w rodzinie londyńskiego taksówkarza. Geniusz dobrego krawiectwa ćwiczył swój talent najpierw na trzech siostrach, a później, w wieku 16 lat w znanej londyńskiej pracowni krawieckiej "Anderson&Sheppard". Wtenczas zostanie zapamiętany jako buntownik i nieprzeciętnie utalentowany krawiec, wypisujący bluźnierstwa na podszewkach garniturów szytych dla rodziny królewskiej.
    W wieku 20 lat zatrudnił się w pracowni "Angels&Bermans", gdzie szył kostiumy teatralne. Następnie wyjechał na jakiś czas do Mediolanu, tam praktykował u Koji Tatsuno. Po powrocie do Londynu, mając ogromne doświadczenie w projektowaniu i szyciu ubrań oraz za namową ówczesnego dyrektora szkoły designu Bobby’ego Hilson’a, McQueen składa papiery do słynnej szkoły mody Central St. Martin’s College of Art and Design. Jego dyplomowa kolekcja "Jack the Ripper"(Kuba Rozpruwacz) z 1992 roku, spotyka się z ogromnym uznaniem prasy i publiczności, a znana stylistka Isabella Blow kupuję ją w całości oraz bierze Alexandra pod swoje skrzydła.

alexander-mcqueen.jpg

    W 1996 roku McQueen zdobywa prestiżową nagrodę British Designer of the Year i zostaje głównym projektantem domu mody Givenchy, zastępując na tym stanowisku ustępującego Jonh’a Galliano.
    W 2001 roku GUCCI Group wykupuje połowę udziałów w marce Alexander McQueen, co sprawia, że projektant porzuca LVMH group i stanowisko u Givenchy.Ta oferta biznesowa sprawia, że kreator całkowicie może się skoncentrować nad rozwojem własnej marki.
    Alexander McQueen zasłynął z tego, że potrafił jak nikt inny zrobić show z własnych pokazów. Na pewno w tym mu pomogła obszerna wiedza z zakresu teatru i krawiectwa. Jego styl – to mieszanka wybuchowa haute couture i rebelii. Projektant umiejętnie łączył w swoich pomysłach fetyszyzm, agresje, perwersje, ale też romantyzm i własne poczucie piękna.
    Sam o sobie mówił: “I use things that people want to hide in their heads. War, religion, sex: things we all think about but don’t bring to the forefront. But I do and I force them to watch it”. ( Wykorzystuję rzeczy, które ludzie chcą ukryć w zakamarkach własnych myśli. Wojny, religię, seks: rzeczy o których myślimy, lecz które chowamy w głębi umysłów. Ale ja wyciągam je na światło dzienne i zmuszam ludzi patrzeć.).
    Te słowa wyrażają to, kim był wielki kreator. Z pewnością zostanie wyjątkowo zapamiętana jego ostatnia kolekcja Plato’s Atlantis, w całości zainspirowana zaginioną Atlantydą. Przepiękne kobiety-ryby w niebotycznie wysokich butach Armadillo, na zawsze pozostaną w pamięci i jeszcze długo będą rozbudzać naszą wyobraźnię. Dnia 11 lutego 2010 roku został znaleziony martwy w swoim londyńskim apartamencie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz! ♥
Będzie mi miło, jeśli odwiedzisz tę stronę ponownie :-)